Avtomototransport vositalarini boshqarish va (yoki) tasarruf etish ishonchnomalari notarial tartibda tasdiqlanishi kerak.
Ko‘rsatiladigan xizmat uchun yig‘im undiriladi. Hisoblashni elektron kalkulyator orqali amalga oshirish mumkin.
Transport vositasini yaqin qarindoshlar (er (xotin), ota-ona, bolalar, aka-ukalar va opa-singillar) o‘rtasida majburiy tartibda notarial ishonchnomalarni rasmiylashtirmasdan boshqarishiga ruxsat berildi.
- Transport vositasi egasining yaqin qarindoshlari transport egasining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta polisida ko‘rsatilgan bo‘lishi kerak.
- Qarindoshlik darajasi transport vositasi egasining talabiga binoan ko‘rsatilishi mumkin.
- Notarial idoralar haqida ma’lumot olish uchun quyidagi havolaga o‘ting.
- Notarius qabuliga yozilish uchun quyidagi havolaga o‘ting.
- Elektron notarius portalidan foydalaning.
- Sudga murojaat qilish tartibi bilan tanishish uchun quyidagi havolaga o‘ting.
Notarius harakatlaridan norozi bo‘lsangiz O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligiga murojaat qilish uchun quyidagi havolaga o‘ting yoki “1008” ishonch telefoniga qo‘ng‘iroq qiling.

Доверенность на право пользования и (или) распоряжения автомототранспортных средств подлежат нотариальному удостоверению.
- Установлен порядок обращения в нотариус в электронном виде с последующим удостоверением сделки путем онлайн.
- Нотариусами предусмотрены нормы, обеспечивающие права лиц с ограниченными физическими возможностями (глухих, слепых) и несовершеннолетних лиц (аудио и видео запись процесса оформления нотариального действия, с привлечением сурдо или тифло переводчика). Подробно: по ссылке.
- За оказываемую услугу взимается сбор, который можно рассчитать на электронном калькуляторе.
- Напомним, что управлять автотранспортным средством без нотариально оформленной доверенности
- с 1 октября 2019 года разрешено близким родственникам владельца транспорта.
- Близкие родственники владельца должны быть указаны в страховом полисе обязательного страхования гражданской ответственности владельца транспортного средства.
- Степень родства может быть указана по требованию владельца транспортного средства.
- В случае несогласия с действиями нотариуса можете обратиться в Министерство юстиции Республики Узбекистан или позвонить по телефону доверия 1008.