- Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi;
- Maktabgacha, umumiy o‘rta hamda maktabdan tashqari ta’lim muassasalari pedagog xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish jarayonlarini takomillashtirish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash;
- Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti;
-
tasarrufida xalq ta’limi xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish hududiy markazlari tashkil etilgan oliy ta’lim muassasalari;
- xalq ta’limi xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish hududiy markazlari.
Qayta tayyorlash va malaka oshirish markazlari haqida ma’lumot olish uchun ushbu havolga o‘ting.
Pedagog xodimlarning malaka toifalarini olishi (o‘zgartirishi) va attestatsiyadan o‘tishi uchun qayta tayyorlash yoki malaka oshirish kurslaridan o‘tganligi to‘g‘risida hujjatning (diplom, sertifikat) mavjudligi talab etiladi.
Malakasini oshirishPedagog xodimlarning malakasini oshirish to‘g‘ridan-to‘g‘ri (ta’lim dasturlari bo‘yicha o‘qitish) va bilvosita (ta’lim dasturlarisiz o‘qitish) shakllari bo‘yicha tashkil etiladi.
Pedagog xodimlarning malakasini oshirish quyidagi ko‘rinishlarda amalga oshiriladi:
- asosiy ishdan bo‘shagan holda;
- asosiy ishdan qisman bo‘shagan holda (uyg‘unlashtirilgan usul);
- asosiy ishdan bo‘shamagan holda (masofaviy ta’lim).
Asosiy ishdan bo‘shagan holda va asosiy ishdan qisman bo‘shagan holda (uyg‘unlashtirilgan usulda) malakani oshirish oliy ta’lim muassasasi va hududiy markaz bazasida o‘tkaziladi.
Asosiy ishdan qisman bo‘shagan holda (uyg‘unlashtirilgan usulda) malaka oshirish kursi umumiy davomiyligining 50 yoki 25 foizi — hududiy markazda auditoriya mashg‘ulotlariga ajratiladi. Kursning qolgan qismi amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazilishini nazarda tutadi. Amaliy mashg‘ulotlarni asosiy ish joyida o‘tkazishga yo‘l qo‘yiladi.
Amaliy mashg‘ulotlarning har bir o‘zlashtirilgan moduli bo‘yicha test sinovlari, referat topshirish, amaliyot bo‘yicha hisobot va shu kabilar shaklidagi nazorat nazarda tutiladi.
Asosiy ishdan bo‘shamagan holda o‘qitishning masofaviy ta’lim shakli qo‘llaniladi.
Pedagog xodimlarning malakasini oshirish davomiyligi uni tashkil etish shakllariga hamda pedagog xodimning kasbiy malaka darajasini va individual kasbiy ehtiyojini hisobga olgan holda buyurtmachi tomonidan belgilanadigan talablarga bog‘liq holda aniqlanadi.
Pedagog xodimlar 5 yilda kamida bir marta malaka oshirishlari shart.
Malaka oshirishning to‘g‘ridan-to‘g‘ri shakllari uchun auditoriya mashg‘ulotlarining va mustaqil ishlarning eng yuqori hajmi haftasiga 36 soat etib belgilanadi.
Qayta tayyorlashQuyidagilar qayta tayyorlashning asosiy turlari hisoblanadi:
- Pedagogik qayta tayyorlash — oliy ma’lumotli nopedagog mutaxassislarning bazaviy kasbiy ma’lumotini ta’limning tegishli turi malaka talablari bilan belgilanadigan o‘quv-tarbiya jarayonining talab etiladigan sifatini ta’minlaydigan darajada pedagogik faoliyatni yuritish uchun zarur va etarli bo‘lgan pedagogik tayyorgarlik talablariga muvofiqlashtirish maqsadida mutaxassislarni qayta tayyorlash;
- Kasbiy qayta tayyorlash (ixtisoslashuv) — oliy pedagogik ma’lumotli mutaxassislar tomonidan ta’limning tegishli turi malaka talablari bilan belgilanadigan o‘qitishning talab etiladigan sifatini ta’minlaydigan darajada o‘quv fani yoki kurs bo‘yicha pedagogik faoliyatni yuritish uchun zarur va etarli hajmda yangi kasbiy bilimlar, malaka va ko‘nikmalarni o‘zlashtirish.
Pedagog xodimlarni kasbiy qayta tayyorlash yangi o‘quv fanlari yoki kurslar joriy etilishi munosabati bilan shartnoma asosida tashkil etiladi.
Qayta tayyorlash natijasida beriladigan hujjat (diplom) muayyan fanlar bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlari olib borish huquqini beradi.
Pedagog xodimlarni qayta tayyorlash dasturlarini o‘zlashtirish muddati o‘quv rejasiga kiritilgan fanlar soni hamda ularning yuklamalari hajmidan kelib chiqib belgilanadi va u 16 haftadan (576 soatdan) kam bo‘lmasligi shart. Auditoriya mashg‘ulotlari va mustaqil ishlarning haftalik yuklamasi eng yuqori hajmi haftasiga 36 soat etib belgilanadi.
Auditoriya mashg‘ulotlarining barcha turlari 80 daqiqa davom etadi, o‘quv mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffus kamida 10 daqiqani tashkil etadi.
Malaka oshirish va qayta tayyorlashda beriladigan imtiyozlarMalaka oshirish kurslari tinglovchilari uchun o‘qishning barcha davrida ularning asosiy ish joyi bo‘yicha egallagan lavozimi va o‘rtacha ish haqi saqlanadi, ularning o‘quv yuklamasi esa boshqa a’zolar o‘rtasida taqsimlanadi.
Ishdan ajralgan malaka oshirishga boshqa hududlardan yuborilgan tinglovchilar uchun o‘qishga borish va undan qaytish bo‘yicha bir martalik yo‘l haqi xarajatlari ularni yuborgan tomon hisobidan qoplanadi.
O‘quv kurslaridan chetlatishTinglovchi quyidagi hollarda tinglovchilar safidan chetlashtirilishi mumkin:
- o‘z xohishiga binoan;
- o‘quv intizomini va hududiy markazning ichki tartib-qoidalarini buzganligi uchun;
- o‘quv mashg‘ulotlarini uzrli sabablarsiz 18 akademik soatdan ortiq qoldirganligi sababli;
- ta’lim dasturlarini o‘zlashtirmaganligi uchun;
- salomatligi tufayli (tibbiy komissiya ma’lumotnomasi asosida);
- sud tomonidan ozodlikdan mahrum etilganligi munosabati bilan;
- vafot etganligi sababli.
Tinglovchi malaka oshirish kursidan chetlatilganda, unga hududiy markaz tomonidan sabablari ko‘rsatilgan holda ma’lumotnoma beriladi, shuningdek, bu haqda uni malaka oshirishga yuborgan buyurtmachiga xabar beriladi.
Malaka oshirish kursidan chetlatilgan yoki yakuniy nazoratdan o‘ta olmagan buyurtma asosida kelgan tinglovchi keyingi o‘quv yilida ish haqi saqlanmagan holda malaka oshirishga yuboriladi.
Malaka oshirish kurslariga qayta yuborilgan pedagog xodim o‘qish yakunlari bo‘yicha yakuniy nazoratdan takroran o‘tmagan yoki asosiy ish joyi bo‘yicha belgilangan muddatda malaka oshirish kurslaridan o‘tmagan taqdirda, u bilan tuzilgan mehnat shartnomasining amal qilish muddatidan qat’i nazar, mehnat shartnomasi belgilangan tartibda 2 oy mobaynida bekor qilinadi.
Ular kelgusida o‘z pedagogik faoliyatini davom ettirishi uchun hududiy markaz bilan bevosita tuzilgan shartnoma asosida o‘z malakalarini oshirgan bo‘lishlari talab qilinadi.
Qayta tayyorlash kursi ta’lim dasturlarini o‘zlashtirish yuzasidan yakuniy nazoratdan qoniqarsiz baho olgan tinglovchilarga kamida 1 oydan so‘ng yakuniy kursni tugatish ishini qayta himoya qilish imkoniyati beriladi.
HujjatlarQayta tayyorlash va malaka oshirish bo‘yicha ta’lim dasturlari talablarini muvaffaqiyatli bajargan tinglovchilarga quyidagi hujjatlar beriladi:
- malaka oshirish haqida davlat namunasidagi sertifikat — kamida 4 hafta (144 soat) hajmidagi ta’lim dasturlarini o‘tagan tinglovchilar uchun;
- qayta tayyorlash haqida davlat namunasidagi diplom — kamida 16 hafta (576 soat) hajmidagi ta’lim dasturlarini o‘tagan tinglovchilar uchun;
- yakuniy nazorat natijasida o‘qitish dasturini o‘zlashtirish yuzasidan qoniqarsiz baho olgan tinglovchilarga o‘quv kursini tamomlaganlik to‘g‘risidagi ma’lumotnoma.
Qayta tayyorlash haqida davlat namunasidagi diplom va malaka oshirish haqida davlat namunasidagi sertifikat belgilangan tartibda rasmiylashtiriladi.

Система переподготовки и повышения квалификации педагогических работников включает:
- Координационный совет по совершенствованию процессов переподготовки и повышения квалификации педагогических работников дошкольных, общеобразовательных и внешкольных образовательных учреждений;
- Ташкентский государственный педагогический университет имени Низами;
- территориальные центры переподготовки и повышения квалификации работников народного образования.
Для получения информации о территариальных центрах переподготовки и повышения квалификации работников народного образования перейдите по этой ссылке.
Для получения изменения и прохождения аттестации педагогических работников требуется наличие документа (диплома, сертификата) о прохождении курсов переподготовки или повышения квалификации.
Повышение квалификацииПовышение квалификации педагогических работников организуется в непосредственной (обучение по образовательным программам) и косвенной (обучение без образовательных программ) формам.
Повышение квалификации педагогических работников осуществляется в следующих формах:
- с отрывом от основной работы;
- частично освобожденный от основной работы (гармоничный способ);
- без отрыва от основной работы (дистанционное обучение).
Повышение квалификации с отрывом от основной работы и частичным увольнением с основной работы (гармонизированным способом) проводится на базе высшего образовательного учреждения и регионального центра.
При частичном увольнении с основной работы (в гармоничном порядке) курс повышения квалификации выделяется на аудиторские занятия в территориальном центре — 50 или 25 процентов от общей продолжительности. Остальная часть курса предполагает проведение практических занятий. Допускается проведение практических занятий по основному месту работы.
По каждому модулю практических занятий предусматривается контроль в виде тестовых испытаний, рефератов, отчетов по практике и т.д.
Применяется дистанционная форма обучения без отрыва от основной работы.
Продолжительность обучения по повышению квалификации педагогических работников определяется в зависимости от форм ее организации и требований, устанавливаемых заказчиком, с учетом уровня профессиональной квалификации и индивидуальных профессиональных потребностей педагогического работника.
Педагогические работники должны повышать квалификацию не реже одного раза в 5 лет.
Для непосредственной формы повышения квалификации максимальный объем аудиторских занятий и самостоятельной работы определяется 36 часов в неделю.
ПереподготовкаОсновными видами переподготовки являются:
- профессиональная переподготовка (специализация).
Профессиональная переподготовка педагогических работников организуется на договорной основе в связи с введением новых учебных дисциплин или курсов.
Документ (диплом), выданный в результате переподготовки, дает право на проведение учебных занятий по определенным предметам.
Срок освоения программ переподготовки педагогических работников определяется исходя из количества предметов, включенных в учебный план, и объема их нагрузок и не может быть менее 16 недель (576 часов). Еженедельная нагрузка на аудиторию и независимую работу определяется максимальным объемом 36 часов в неделю.
Все виды аудиторных занятий длятся 80 минут, перерыв между тренировками составляет не менее 10 минут.
Льготы при повышении квалификации и переподготовкеДля слушателей курсов повышения квалификации на весь период обучения сохраняется занимаемая ими должность и средняя заработная плата по основному месту работы, а их учебная нагрузка распределяется между другими членами.
Для слушателей, направляемых из других регионов на повышение квалификации с отрывом от работы, единовременные проездные расходы по проезду на учебу и обратно покрываются за счет направляющей их стороны.
Исключение из учебных курсовСлушатель может быть исключен из числа слушателей в следующих случаях:
- за нарушение учебной дисциплины и правил внутреннего распорядка территориального центра;
- из-за пропуска по неуважительной причине учебных занятий более 18 часов;
- из-за неусвоения образовательных программ;
- по состоянию здоровья (на основании справки медицинской комиссии);
- в связи с лишением свободы по приговору суда;
- по причине смерти.
При отстранении слушателя от курса повышения квалификации ему выдается справка территориального центра с указанием причин, а также сообщается заказчику, направившему его на повышение квалификации.
Слушатель, отчисленный с курса повышения квалификации или поступивший на основании приказа, не прошедший итоговый контроль, в следующем учебном году повторно направляется на повышение без сохранения заработной платы.
В случае повторного прохождения педагогическим работником, вновь направленным на курсы повышения квалификации, итогового контроля по обучению, не прохождения курсов повышения квалификации по основному месту работы в установленный срок, трудовой договор с ним расторгается в установленном порядке в течение двух месяцев независимо от срока действия заключенного с ним трудового договора.
Для дальнейшего продолжения педагогической деятельности требуется повышение квалификации на основе договора, заключенного непосредственно с территориальным центром.
Слушателям, получившим неудовлетворительные оценки по итоговому контролю за освоение учебных программ по курсу переподготовки, предоставляется возможность повторно защитить работу по завершению курса не менее чем через 1 месяц.
ДокументыСлушателям, успешно выполнившим требования образовательных программ по переподготовке и повышению квалификации, выдаются следующие документы:
- сертификат государственного образца о повышении квалификации - для слушателей, прошедших образовательные программы в объеме не менее 4 недель (144 часа);
- диплом государственного образца о переподготовке - для слушателей, прошедших образовательные программы в объеме не менее 16 недель (576 часов);
- справка об окончании учебного курса слушателям, получившим неудовлетворительную оценку освоения программы обучения по результатам итогового контроля.
Диплом государственного образца о переподготовке и сертификат государственного образца о повышении квалификации оформляются в установленном порядке.