Kadrlar malakasini oshirish va ularni qayta tayyorlash mutaxassislarning kasb bilimlari va ko‘nikmalarini yangilash hamda chuqurlashtirishga qaratilgan.
Kadrlar malakasini oshirish va ularni qayta tayyorlash tartibi, davriyligi tegishli vazirlik idora tomonidan belgilanadi. Qonun hujjatlari bilan ayrim soha vakillarining malakasini oshirish va qayta tayyorlashga qo‘yilgan talablar belgilanib qo‘yilishi mumkin.
Kadrlar malakasini oshirish va ularni qayta tayyorlash ta’lim muassasalaridagi o‘qish natijalariga ko‘ra davlat tomonidan tasdiqlangan namunadagi guvohnoma yoki sertifikat topshiriladi.
Boshqaruv kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish
Boshqaruv kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida amalga oshiriladi.
Boshqaruv kadrlarini qayta tayyorlash
Boshqaruv kadrlarini qayta tayyorlash tinglovchining asosiy ishidan ajralgan va ajralmagan holda tashkil etiladi.
Qayta tayyorlash muddati kasbiy faoliyatdan ajralgan holda 16 hafta, kasbiy faoliyatdan ajralgan va ajralmagan holda 40 hafta (tajriba orttirishni hisobga olgan holda, o‘quv yuklamasining jami 576 soatdan kam bo‘lmagan hajmi)ni tashkil etadi.
Qayta tayyorlash kursini o‘zlashtirgan va yakuniy attestatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tgan tinglovchilarga belgilangan namunadagi diplom beriladi.
Boshqaruv kadrlarining malakasini oshirish
Boshqaruv kadrlarining malakasini oshirish  asosiy ishdan ajralgan yoki ajralmagan holda tashkil etiladi.
Malaka oshirish muddati 18 soatdan kam bo‘lmasligi lozim.
Malaka oshirish kursidan muvaffaqiyatli o‘tgan boshqaruv kadrlariga sertifikat beriladi.
Davlat boshqaruvi akademiyasi haqida to‘liq ma’lumot olish uchun ushbu havolaga o‘ting.
Iqtisodiyot sohasidagi mutaxassislarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish
Bank, moliya, soliq tizimlari va iqtisodiyotning real sektori tarmoqlaridagi tashkilotlarning boshqaruv kadrlari va mutaxassislarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish bank-moliya akademiyasida amalga oshiriladi.
Qayta tayyorlash
Boshqaruv kadrlari va mutaxassislarni qayta tayyorlash buyurtmachilarning tashabbusiga ko‘ra tashkil etiladi.
Boshqaruv kadrlari va mutaxassislarni asosiy ishidan ajralgan (kunduzgi) holda qayta tayyorlanadi.
Qayta tayyorlash muddati 16 haftani (2 haftalik tajriba orttirishni hisobga olgan holda, o‘quv yuklamasining jami 576 soatdan kam bo‘lmagan hajmda) tashkil etadi.
Qayta tayyorlash kursini o‘zlashtirgan va yakuniy attestatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tgan tinglovchilarga diplom beriladi.
Qayta tayyorlash ikkinchi oliy ta’lim hisoblanmaydi.
Malaka oshirish
Malaka oshirish ishlarini tashkil etish buyurtmachi talabiga asosan asosiy ishdan ajralgan holda tashkil etiladi.
Boshqaruv kadrlari va mutaxassislari malakasini oshirish ishdan ajralgan holda ko‘pi bilan 4 hafta (144 soat) etib belgilanadi.
Malaka oshirish muddatlari, o‘quv rejasi va fan dasturlari buyurtmachi bilan kelishiladi hamda akademiya rektori tomonidan tasdiqlanadi.
Malaka oshirish kursidan muvaffaqiyatli o‘tgan tinglovchilarga sertifikat beriladi.
Bank-moliya akademiyasida malaka oshirish va kadrlarni qayta tayyorlash tartibi  bilan to‘liq tanishish uchun ushbu havolaga o‘ting.
Sudьyalikka tayyorlash, sudьyalar va sudlar apparati xodimlarini qayta tayyorlash, malakasini oshirish
Sudьyalik lavozimlariga nomzodlarni tayyorlash, sudьyalar va sudlar apparati xodimlarini qayta tayyorlash, ularning malakasini oshirish sudьyalar oliy maktabida amalga oshiriladi.
Sudьyalik lavozimlariga nomzodlarni tayyorlash
Sudьyalik lavozimlariga nomzodlarni qabul qilish faqat sudьyalik lavozimi zaxirasida bo‘lgan shaxslar orasidan tanlov asosida amalga oshiriladi.
Sudьyalik lavozimlariga nomzodlarni tayyorlash kurslariga qabul qilingan shaxslar asosiy ish joyi bo‘yicha lavozimidan ozod qilinadi, biroq ularning egallagan lavozimi butun o‘qish davri mobaynida saqlanadi.
Sudьyalik lavozimlarini egallash uchun kadrlarni tayyorlash davlat grantlari asosida 1 yillik magistratura ta’lim dasturi bo‘yicha davlat namunasidagi diplom bergan holda amalga oshiriladi.
Sudьyalik lavozimlariga nomzodlarni tayyorlash kurslari tinglovchilariga sudьya yordamchisining 1 oylik mehnatiga haq to‘lash fondi miqdorida stipendiya to‘lanadi.
Malakasini oshirish
Sudьyalar va sudlar apparati xodimlarining malakasini oshirish Oliy sudining buyurtmasi asosida amalga oshiriladi.
Sudьyalar va sudlar apparati xodimlarining malakasini oshirish davomiyligi kamida ikki haftani tashkil etib, tinglovchilarga belgilangan namunadagi sertifikat beriladi.
Rahbarlik lavozimlarini egallash uchun zaxirada bo‘lgan sudьyalarni qayta tayyorlash kurslarining davomiyligi ikki oyni tashkil etib, tinglovchilarga belgilangan namunadagi sertifikat beriladi.
Sudьyalikka tayyorlash, sudьyalar va sudlar apparati xodimlarini qayta tayyorlash, malakasini oshirish tartibi bilan to‘liq tanishish uchun ushbu havolaga o‘ting.
Prokuratura organlari xodimlarining malakasini oshirish ularni qayta tayyorlash
Prokuratura organlari xodimlarining malakasini oshirish ularni qayta tayyorlash Bosh prokuratura akademiyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Akademiyada kasbiy qayta tayyorlash va malaka oshirish quyidagi dasturlar bo‘yicha amalga oshiriladi:
• davomiyligi 576 soatdan kam bo‘lmagan prokuratura organlarida lavozimlarni egallash uchun nomzodlarni birlamchi ixtisoslashuv shaklida kasbiy qayta tayyorlash;
• davomiyligi 576 soatdan kam bo‘lmagan prokuratura organlarida rahbarlik lavozimlarini egallash uchun zaxirada turgan kadrlarni kasbiy qayta tayyorlash;
• davomiyligi 144 soatdan kam bo‘lmagan prokuratura organlari xodimlari malakasini oshirish.
Prokuratura organlari xodimlari malakasini oshirishning davriyligi har 3 yilda kamida bir martani tashkil etadi.
Prokuratura organlarida lavozimlarni egallash uchun nomzodlar prokuratura ish o‘rganuvchilari lavozimiga tayinlanguniga qadar kasbiy qayta tayyorlashdan o‘tadilar.
Bunda Bosh prokuror kasbiy qayta tayyorlashdan o‘tmagan shaxslarni prokuratura organlariga xizmatga qabul qilishi mumkin.
Bosh prokuratura Akademiyasi haqida to‘liq ma’lumot olish uchun ushbu havolaga o‘ting.
Ichki ishlar organlari xodimlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish
Ichki ishlar organlari xodimlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirishga Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Ichki ishlar organlari ofitserlar tarkibi lavozimlariga tayinlash uchun fuqarolik oliy ta’lim muassasalarini tamomlagan shaxslarni maxsus kasbiy tayyorlash 6 oylik dastur bo‘yicha amalga oshiriladi, uning yakunida «leytenant» maxsus unvoni va tegishli namunadagi diplom beriladi.
Ichki ishlar organlari serjantlar tarkibi lavozimlariga tayinlash uchun o‘rta maxsus, kasbiy yoki oliy ma’lumotga ega bo‘lgan shaxslarni maxsus kasbiy tayyorlash 5 oylik dastur bo‘yicha amalga oshiriladi, uning yakunida «kichik serjant» maxsus unvoni hamda tegishli namunadagi diplom beriladi.
Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi haqida to‘liq ma’lumot olish uchun ushbu havolaga o‘ting.
Advokatlar va yuridik xizmat xodimlari malakasini oshirish
Advokatlar va yuridik xizmatlar xodimlarining malakasini oshirish shartnoma asosida Adliya vazirligi huzuridagi Yuristlar malakasini oshirish markazida amalga oshiriladi.
Malaka oshirish uchun BHMning 10 baravari miqdorida haq undiriladi.
Advokatlarning malakasini oshirish
Advokatlarning kasbiy malakasini oshirish ishlab chiqarishdan ajralgan holda faqat kunduzgi shaklda amalga oshiriladi.
Advokatlarning malaka oshirish muddatining davomiyligi 2 haftadan kam bo‘lishi mumkin emas.
Sinovlarni muvaffaqiyatli topshirgan advokatga belgilangan namunadagi sertifikat beriladi.
Advokatning malaka oshirishdan bo‘yin tovlashi hamda o‘qish yakunlari bo‘yicha sinovlardan o‘tolmaslik holati Advokatlar palatasining tegishli hududiy boshqarmasi huzuridagi malaka komissiyasi tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Advokat tomonidan oxirgi 3 yil ichida o‘zining kasbiy malakasini oshirmasligi uning advokatlik faoliyati bilan shug‘ullanish huquqini beruvchi litsenziyani tugatishga asos bo‘ladi.
Yuridik xizmat xodimlari malakasini oshirish
Yuridik xizmat xodimlari malakasini oshirish har 3 yilda kamida bir marta amalga oshiriladi.
Malaka oshirish muddati 2 haftadan kam bo‘lishi mumkin emas.
Yuridik xizmatlarning malaka oshirishdan o‘tgan xodimlariga belgilangan namunadagi sertifikat beriladi.
Yuridik xizmatlar xodimlari malakasini oshirish markaz bilan tegishli tashkilot o‘rtasida tuziladigan shartnomalar asosida to‘lov evaziga amalga oshiriladi.
Malaka oshirish davrida yuridik xizmatlar xodimlariga ularning ish joyi bo‘yicha ish haqi va lavozimi saqlanadi.
Yuristlar malakasini oshirish markazi haqida to‘liq ma’lumot olish uchun ushbu havolaga o‘ting.
Fermer xo‘jaliklari rahbarlari va mutaxassislarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish
Fermer xo‘jaliklari rahbarlari va mutaxassislari ixtiyoriy ravishda Fermer xo‘jaliklari rahbarlari va mutaxassislarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish mintaqaviy markazlarida malakasi oshiriladi va qayta tayyorlanadi.
Mintaqaviy markazlar kasb-hunar kollejlari o‘quv bazasida faoliyat yuritadi.
Hududiy o‘quv bazasi etib belgilangan kasb-hunar kollejlari ro‘yxati bilan ushbu havola orqali tanishish mumkin.
Fermer xo‘jaliklari rahbarlari va mutaxassislarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish  shartnoma asosida amalga oshiriladi.
Malaka oshirish 36 soatli dasturlar bo‘yicha muntazamlilik asosida tashkil etiladi va fermer xo‘jaliklari rahbarlarining 3 yilda kamida bir marta, fermer xo‘jaliklari mutaxassislarining — 5 yilda kamida bir marta malaka oshirishdan o‘tishi tavsiya etiladi.
Fermer xo‘jaliklari rahbarlari va mutaxassislarini qayta tayyorlash mintaqaviy markazlar bazasida oliy yoki o‘rta maxsus, kasb-hunar ma’lumotga ega bo‘lgan shaxslar jumlasidan amalga oshiriladi.
Fermer xo‘jaliklari rahbarlari va mutaxassislarini qayta tayyorlash ular bo‘yicha amalga oshiriladigan yo‘nalishlar ro‘yxati, shuningdek qayta tayyorlash kurslarining davomiyligi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan belgilanadi.
Malaka oshirish va qayta tayyorlash kurslarini tugatgan shaxslarga sertifikat taqdim etiladi.
Fermer xo‘jaliklari rahbarlari va mutaxassislarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tartibi bilan ushbu havola orqali to‘liq ma’lumot olish mumkin.
Ishsiz shaxslarni kasbga tayyorlash va qayta tayyorlash, ularning malakasini oshirish
Ishsiz deb e’tirof etilgan shaxslarni kasbga tayyorlash va qayta tayyorlash, ularning malakasini oshirish quyidagi xollarda amalga oshiriladi:
• unga maqbul keladigan ish tanlash mumkin bo‘lmasa;
• uning kasbini (mutaxassisligini, mashg‘ulot turini) o‘zgartirish zarur bo‘lsa;
• kasalligi tufayli, yangi texnologiyalar joriy qilinishi munosabati bilan avvalgi kasbi bo‘yicha ish bajarish qobiliyatini yo‘qotgan bo‘lsa.
Ishsiz shaxslarni kasbga tayyorlash va qayta tayyorlash, ularning malakasini oshirish bandlik markazlarining yo‘llanmasiga asosan tegishli ta’lim muassasida amalga oshiriladi. Bandlik markazlari haqida ushbu havola orqali to‘liq ma’lumot olish mumkin.
Ishsiz shaxslarni kasbga tayyorlash va qayta tayyorlash, ularning malakasini oshirish kursli hamda yakka tartibda tashkil qilinishi mumkin.
O‘qishni kursli shaklda tashkil etilganda, odatda, o‘quv guruhlaridagi tinglovchilar soni 10 nafardan 30 nafargacha bo‘ladi.
Yakka tartibda kasbga tayyorlashda ta’lim oluvchi o‘qituvchilardan maslahatlar (konsulьtatsiyalar) olish yo‘li bilan va mustaqil ravishda o‘rganadi yoki milliy hunarmandchilik kasblariga «Usta-shogird» usulida o‘rgatiladi.
Milliy va badiiy hunarmandchilik kasblariga o‘rgatish faqat «hunarmand» uyushmasiga a’zo bo‘lgan ustalar hamda ijtimoiy sug‘urta badallarini to‘layotgan, yakka tartibda faoliyat ko‘satayotgan tadbirkor ustalarning maktablarida amalga oshiriladi.
Ishsiz shaxslarni kasbga tayyorlash muddati 6 oydan oshmasligi shart.
Mehnat organlari tomonidan kasbga tayyorlash uchun yuborilgan va o‘qishni yakunlagan fuqarolarning mehnat daftarchalariga yozuvlar kiritiladi. Bu holda, ko‘rsatilgan ta’lim olish davri mehnat stajiga qo‘shiladi. Batafsil ma’lumot olish uchun havolaga o‘ting.

Повышение квалификации и переподготовка кадров направлены на развитие и углубление профессиональных знаний и навыков специалистов.
Порядок, периодичность повышения квалификации и переподготовки кадров определяются соответствующим министерством, ведомством
По результатам обучения в образовательных учреждениях повышения квалификации и переподготовки кадров выдаются удостоверение или сертификат государственного образца.
Переподготовка и повышение квалификации управленческого персонала
Переподготовка и повышение квалификации управленческих кадров осуществляется в Академии государственного управления при Президенте Узбекистана.
Переподготовка управленческого персонала
Переподготовка управленческого персонала организуется с отрывом от основной работы и без отрыва от основной работы.
Продолжительность переподготовки составляет 16 недель с отрывом от профессиональной деятельности, 40 недель с отрывом от профессиональной деятельности и без отрыва от нее (общий объем учебной нагрузки с учетом приобретения опыта составляет не менее 576 часов).
Слушателям, освоившим курс переподготовки и успешно прошедшим итоговую аттестацию, выдается диплом установленного образца.
Повышение квалификации управленческого персонала
Повышение квалификации управленческого персонала организуется с отрывом или без отрыва от основной работы.
Срок обучения по повышению квалификации должен быть не менее 18 часов.
Сертификат выдается управленческим кадрам, успешно прошедшим курс повышения квалификации.
Переподготовка и повышение квалификации специалистов в области экономики
Переподготовка и повышение квалификации управленческих кадров и специалистов организаций отраслей банковской, финансовой, налоговой систем и реального сектора экономики осуществляется в Банковско-финансовой академии.
Переподготовка
Переподготовка управленческого персонала и специалистов организуется по инициативе заказчиков.
Переподготовка руководящих кадров и специалистов осуществляется с отрывом от основной работы (дневной).
Продолжительность переподготовки составляет 16 недель (с учетом 2-недельного опыта, при общем объеме учебной нагрузки не менее 576 часов).
Слушателям, освоившим курс переподготовки и успешно прошедшим итоговую аттестацию, выдается диплом.
Переподготовка не считается вторым высшим образованием.
Повышение квалификации
Организация работы по повышению квалификации организуется по требованию заказчика с отрывом от основной работы.
Повышение квалификации руководящих кадров и специалистов определяется не более чем на четыре недели (144 часа) с отрывом от работы.
Сроки повышения квалификации, учебный план и научные программы согласовываются с заказчиком и утверждаются ректором академии.
Слушателям, успешно прошедшим курсы повышения квалификации, выдается сертификат.
Подготовка судей, переподготовка, повышение квалификации судей и работников аппарата судов.
Высшая школа судей является государственным образовательным учреждением, ответственным за подготовку кандидатов на должности судей, переподготовку, повышение квалификации судей и работников аппарата судов.
Подготовка кандидатов на должности судей
Прием кандидатов на должности судей осуществляется на основе конкурса исключительно из числа лиц, состоящих в резерве на должности судей.
Лица, принятые на курсы подготовки кандидатов на должности судей, освобождаются от занимаемой должности по основному месту работы, но за ними на весь период обучения сохраняется занимаемая должность.
Подготовка для замещения должности судьи осуществляется за счет государственных грантов по одногодичной образовательной программе магистратуры с выдачей диплома государственного образца.
Слушателям курсов подготовки кандидатов на должности судей выплачивается стипендия в размере ежемесячного фонда оплаты труда помощника судьи.
Повышение квалификации судей и работников аппарата судов осуществляется по распоряжению Верховного суда.
Продолжительность повышения квалификации судей и работников аппарата судов составляет не менее двух недель, слушателям выдается сертификат установленного образца.
Продолжительность курсов переподготовки судей, находящихся в резерве для замещения руководящих должностей, составляет 2 месяца, слушателям выдается сертификат установленного образца.
Чтобы полностью ознакомиться с порядком подготовки к должности судьи, переподготовки, повышения квалификации судей и работников аппарата судов, перейдите по этой ссылке.
Повышение квалификации и переподготовка работников органов прокуратуры
Повышение квалификации и переподготовка работников органов прокуратуры осуществляется Академией Генеральной прокуратуры.
Профессиональная переподготовка и повышение квалификации в Академии осуществляются по программам:
• профессиональной переподготовки кандидатов на замещение должностей в органах прокуратуры в виде первичной специализации продолжительностью не менее 576 часов;
• профессиональной переподготовки кадров, состоящих в резерве на замещение руководящих должностей продолжительностью не менее 576 часов;
• повышения квалификации работников органов прокуратуры, продолжительностью не менее 144 часов.
Периодичность повышения квалификации работников органов прокуратуры составляет не реже одного раза в 3 года.
Кандидаты на замещение должностей в органах прокуратуры до их назначения на должность стажеров прокуратуры подлежат профессиональной переподготовке.
При этом Генеральной прокурор могут принимать на службу в органы прокуратуры лиц без прохождения профессиональной переподготовки.
Для получения полной информации об Академии Генеральной прокуратуры перейдите по этой ссылке.
Переподготовка и повышение квалификации сотрудников органов внутренних дел
Переподготовка и повышение квалификации сотрудников органов внутренних дел осуществляется Академией Министерства внутренних дел.
Специальная профессиональная подготовка лиц, окончивших гражданские высшие образовательные учреждения, для назначения на должности офицерского состава органов внутренних дел осуществляется по шестимесячной программе, с присвоением по ее окончанию специального звания «лейтенант» и выдачей диплома установленного образца.
Специальная профессиональная подготовка лиц со средним специальным, профессиональным и высшим образованием для назначения на должности сержантского состава органов внутренних дел осуществляется по пятимесячной программе, с присвоением по ее окончанию специального звания «младший сержант» и выдачей диплома установленного образца.
Для получения полной информации об Академии МВД перейдите по этой ссылке.
Повышение квалификации адвокатов и сотрудников юридических служб
Повышение квалификации адвокатов и сотрудников юридических служб осуществляется в Центре повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции на договорной основе.
За повышение квалификации взимается плата в размере 10 базовых расчетных величин.
Повышение квалификации адвокатов
Повышение профессиональной квалификации адвокатов осуществляется только в форме дневного пребывания, с отрывом от производства.
Продолжительность повышения квалификации адвокатов не может быть менее двух недель.
Адвокату, успешно сдавшему экзамены, выдается сертификат установленного образца.
Уклонение адвоката от повышения квалификации и непрохождение по итогам обучения испытаний рассматриваются квалификационной комиссией при соответствующем территориальном управлении Палаты адвокатов.
Не повышение профессиональной квалификации адвоката в течение последних трех лет является основанием для прекращения его лицензии на право занятия адвокатской деятельностью.
Повышение квалификации сотрудников юридической службы
Повышение квалификации сотрудников юридической службы осуществляется не реже одного раза в 3 года.
Срок повышения квалификации не может быть менее двух недель.
Сотрудникам юридических служб, прошедшим повышение квалификации, выдается сертификат установленного образца.
Повышение квалификации сотрудников юридических служб осуществляется на платной основе, на основании договоров между центром и соответствующей организацией.
В период повышения квалификации работникам юридических служб сохраняется заработная плата и должность по месту их работы.
Для получения дополнительной информации о Центре обучения юристов перейдите по этой ссылке.
Переподготовка и повышения квалификации руководителей и специалистов фермерских хозяйств
Руководители и специалисты фермерских хозяйств добровольно проходят переподготовку и повышение квалификации в региональных центрах переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов фермерских хозяйств.
Региональные центры функционируют на учебной базе профессиональных колледжей.
С перечнем профессиональных колледжей, определенных в качестве региональной учебной базы, можно ознакомиться по этой ссылке.
Переподготовка и повышение квалификации руководителей и специалистов фермерских хозяйств осуществляются на договорной основе.
Повышение квалификации организуется на регулярной основе по 36-часовым программам и рекомендуется для прохождения руководителями фермерских хозяйств не реже одного раза в 3 года, а для специалистов фермерских хозяйств — не реже одного раза в 5 лет.
Переподготовка руководителей и специалистов фермерских хозяйств осуществляется на базе региональных центров из числа лиц, имеющих высшее или среднее специальное, профессиональное образование.
Перечень направлений, по которым осуществляются переподготовка и повышение квалификации руководителей и специалистов фермерских хозяйств, а также продолжительность курсов по переподготовке определяются Министерством сельского хозяйства.
Лицам, окончившим курсы повышения квалификации и переподготовки, выдается сертификат.
С порядком переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов фермерских хозяйств можно ознакомиться по этой ссылке.
Профессиональная подготовка и переподготовка, повышение квалификации безработных лиц
Профессиональная подготовка и переподготовка, повышение квалификации безработных лиц могут осуществляться в следующих случаях, если:
• безработное лицо не может выбрать подходящую работу;
• есть необходимость изменить профессию (специальности, вида занятия) безработного лица;
• если по болезни, в связи с внедрением новых технологий утратил способность работать по прежней профессии.
Профессиональная подготовка и переподготовка безработных, повышение их квалификации осуществляются в соответствующем образовательном учреждении по направлению Центров занятости. Полную информацию о Центрах занятости можно получить по этой ссылке.
Профессиональная подготовка и переподготовка безработных, повышение их квалификации могут быть организованы как курсовыми, так и индивидуальными.
При организации учебы в курсовой форме, как правило, количество слушателей в учебных группах составляет от 10 до 30 человек.
При подготовке к профессии в индивидуальном порядке обучающийся получает консультации (консультации) от учителей путем самостоятельного обучения или обучения профессиям национальных ремесел методом «мастер-ученик».
Обучение профессиям национального и художественного промысла осуществляется только в школах мастеров-членов ассоциации «Хунарманд» и мастеров-предпринимателей, уплачивающих взносы на социальное страхование, осуществляющих индивидуальную деятельность.
Продолжительность профессиональной подготовки безработных не должна превышать 6 месяцев.
Записи в трудовые книжки граждан, направляемых органами по труду для профессиональной подготовки и завершающих обучение. В этом случае указанный период обучения засчитывается в трудовой стаж.