Hujjatlarni tan olish quyidagi organlar tomonidan amalga oshiriladi:
umumiy o‘rta va o‘rta ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish — Qoraqalpog‘iston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi, viloyatlar xalq ta’limi boshqarmalari va Toshkent shahar xalq ta’limi bosh boshqarmasi tomonidan;
o‘rta maxsus, kasb-hunar, oliy ta’lim, kadrlarni qayta tayyorlash va malaka oshirish ta’limi olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish — O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspektsiyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Xorijiy davlatlarda o‘rta maxsus, kasb-hunar, oliy ta’lim, kadrlarni qayta tayyorlash va malaka oshirish ta’limi olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatganlik uchun BHM 3 baravari miqdorida yig‘im undiriladi.
Quyidagilarning hujjatlari to‘g‘ridan-to‘g‘ri (maxsus sinovlarsiz) tan olinadi
• xorijiy davlatlarda umumiy o‘rta, o‘rta, o‘rta maxsus, kasb-hunar va malaka oshirish ta’limi olgan talabgorlarning xorijiy davlatlarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlari;
• O‘zbekiston Respublikasi hududida alohida bo‘linmalari (filiallari) va qo‘shma ta’lim muassasalari faoliyat yuritayotgan xorijiy ta’lim muassasalarida ta’lim olgan talabgorlarning hujjatlari;
• Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamda Davlat inspektsiyasining qo‘shma qarori bilan ro‘yxati har yili tasdiqlanadigan xalqaro e’tirof etilgan tashkilotlarning (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Nigher Education, Academic Ranking of World Universities) reytingida oliy ta’lim muassasalari orasida birinchi 1 000 o‘rinni egallagan xorijiy oliy ta’lim muassasalarida ta’lim olgan talabgorlarning hujjatlari;
• tizimida oliy ta’lim muassasalari bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi vazirliklari va idoralarining yo‘llanmalari asosida mutaxassislarni maqsadli tayyorlash uchun xorijiy davlatlar tomonidan ajratilgan kvotalar (grantlar) hisobidan ta’lim olgan talabgorlarning hujjatlari;
• 1992-yil 1 yanvargacha xorijiy ta’lim muassasalariga o‘qishga kirgan talabgorlarning hujjatlari;
• Oliy ta’limda sifatni kafolatlash Evropa assotsiatsiyasining (European Association for Quality Assurance in Nigher Education) to‘laqonli a’zolari — vakolatli tashkilotlar tomonidan akkreditatsiya qilingan ta’lim muassasalarida ta’lim olgan talabgorlarning hujjatlari, ro‘yxati O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadigan yo‘nalishlar, mutaxassisliklar va kasblar bundan mustasno;
• Amerika Qo‘shma Shtatlari, Avstraliya Ittifoqi, Isroil Davlati, Kanada, Singapur Respublikasi, Koreya Respublikasi, Yaponiya davlatlarining ushbu davlatlar vakolatli tashkilotlari tomonidan akkreditatsiya qilingan ta’lim muassasalarida ta’lim olgan talabgorlarning hujjatlari, ro‘yxati Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadigan yo‘nalishlar, mutaxassisliklar va kasblar bundan mustasno;
• xorijiy oliy ta’lim muassasalarida mutaxassislarni maqsadli tayyorlash uchun O‘zbekiston Respublikasi vazirliklari va idoralari tomonidan ajratilgan mablag‘lar hisobiga ta’lim olgan talabgorlarning hujjatlari;
• O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlarida nazarda tutilgan hollarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlar.
Xorijiy davlatlarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatni tan olish talablari:
Hujjatlarni tan olish uchun so‘rovnomaga quyidagi hujjatlar ilova qilinadi:
• xorijiy davlatlarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjat va unga ilovaning nusxasi;
• xorijiy davlatlarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjat va unga ilovaning O‘zbekiston Respublikasi davlat tiliga tarjima qilingan notarial tasdiqlangan nusxasi.
Davlat xizmatlari markazlari orqali murojaat qilinganda talabgorning shaxsini tasdiqlovchi hujjat, xorijiy davlatlarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjat va unga ilovaning asl nusxasi O‘zbekiston Respublikasi davlat tiliga tarjima qilingan notarial tasdiqlangan nusxasi bilan birga davlat xizmatlari markazi xodimiga taqdim etiladi.
• xorijiy ta’lim to‘g‘risidagi hujjatni bergan ta’lim muassasasi va ushbu muassasa tomonidan berilgan hujjatning o‘sha davlat tomonidan tan olingan bo‘lishi;
• xorijiy ta’lim to‘g‘risidagi hujjat berishga asos bo‘lgan ta’lim standartlarining yoki ta’lim dasturlarining O‘zbekiston Respublikasida amalda bo‘lgan davlat ta’lim standartlari va ta’lim dasturlariga muvofiqligi;
• O‘zbekiston Respublikasi va xorijiy ta’lim to‘g‘risida hujjatni bergan davlatning ta’lim tizimiga qo‘yilgan umumiy talablarning mosligi.
Xorijiy ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish quyidagi hollarda rad etiladi:
a) xorijiy davlatlarda kasbiy ma’lumot to‘g‘risida hujjat beradigan ta’limning umumiy me’yoriy davri (to‘liq umumiy o‘rta yoki o‘rta ma’lumot olingandan keyin) O‘zbekiston Respublikasi ta’lim standartlarida nazarda tutilgan davrdan 2 yildan kam bo‘lsa;
b) xorijiy ta’lim to‘g‘risidagi hujjat berilgan davlatda uning egasiga O‘zbekiston Respublikasidagiga qaraganda ta’lim olish va (yoki) kasbiy faoliyat bilan shug‘ullanish uchun kam huquqlar berilgan bo‘lsa (hujjat egasi ta’limning keyingi bosqichida o‘qishni davom ettirish, kasbiy faoliyat bilan shug‘ullanish huquqiga ega bo‘lmasa);
v) ma’lumot O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida nazarda tutilmagan ta’lim shaklida olingan bo‘lsa;
g) oliy ta’lim bosqichlarida:
•  bakalavriat bo‘yicha o‘qish muddati 3 yildan kam bo‘lsa yoki Evropa ta’lim tizimi asosida o‘qish davomida 240 dan kam kredit to‘plagan bo‘lsa;
• magistratura bo‘yicha o‘qish muddati 1 yildan kam bo‘lsa;
• bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari qo‘shib o‘qitiladigan ta’lim dasturlari bo‘yicha ta’lim olganda umumiy o‘qish davri 3 yildan kam bo‘lsa;
d) to‘g‘ridan-to‘g‘ri (sinovlarsiz) tan olinadigan xorijiy davlatlarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlar ko‘rsatilgan talablarga to‘g‘ri kelmasa.
Maxsus sinovlar o‘tkazish
Ijobiy xulosa berilgan xorijiy davlatlarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlari tan olish uchun topshirilgan talabgorlar uchun Davlat inspektsiyasi tomonidan test sinovlari tashkil etiladi (xorijiy davlatlarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri (sinovlarsiz) tan olinadigan holatlar bundan mustasno).
Test sinovlarining o‘tkazilish vaqtlari haqidagi ma’lumot sinovlar boshlanishidan kamida 10 kun oldin Davlat inspektsiyasining Internet jahon axborot tarmog‘idagi rasmiy veb-saytiga joylashtiriladi.
Talabgor veb-saytiga joylashtirilgan paytdan boshlab ko‘pi bilan 6 oy davomida test sinovlarida ishtirok etmasa, test sinovlarini topshirish uchun so‘rovnoma to‘ldirgan holda belgilangan tartibda qaytadan murojaat qiladi.
Test sinovlari talabgorlarning ta’lim olgan ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari bo‘yicha mutaxassislik fanlaridan o‘tkaziladi.
Test sinovlari natijalariga ko‘ra 54 va undan kam ball to‘plagan talabgorlarning ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlari tan olinmaydi.
Guvohnomalar tayyorlanganidan keyin Davlat inspektsiyasi mas’ul xodimi tomonidan elektron raqamli imzo bilan tasdiqlanib, 3 ish kuni ichida tegishliligiga ko‘ra davlat xizmatlari markazlariga yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali talabgorlarga yuboriladi.
Xorijiy ta’lim to‘g‘risidagi hujjat guvohnoma bilan birgalikda taqdim etilganda O‘zbekiston Respublikasi hududida qonuniy kuchga ega bo‘ladi.

Нострификация документов осуществляется следующими органами:
• в общеобразовательном и среднем образовании - Министерством народного образования Республики Каракалпакстан, региональными отделами народного образования и Ташкентским городским управлением народного образования;
• в среднем специальном, профессиональном, высшем образовании, переподготовке и повышении квалификации осуществляется Государственной инспекцией по контролю качества образования при Кабинете Министров.
За предоставление государственных услуг по признанию документов о среднем специальном, профессиональном, высшем образовании, переподготовке и повышению квалификации в зарубежных странах взимается плата в размере 3 - кратной базовой расчетной величины.
Нострификация без специальных испытаний:
Следующие документы принимаются напрямую (без специальных испытаний):
• документы заявителей, которые получили общеобразовательное, среднее, среднее специальное, профессиональное и прошли повышение квалификации за рубежом;
• документы претендентов, прошедших обучение в зарубежных учебных заведениях, подразделения (филиалы) и совместные учебные заведения которых имеются на территории Республики Узбекистан;
• документы претендентов, обучившихся в иностранных учебных заведениях,  входящих в число 1000 лучших ВУЗов по рейтингу международно признанных организаций (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Нigher Education, Academic Ranking of World Universities), список которых ежегодно утверждается приказом Министерства высшего и среднего специального образования совместно с Государственной инспекцией;
• документы соискателей, прошедших обучение по квотам (грантам), выделенным зарубежными странами для целевой подготовки специалистов по направлениям из министерств и ведомств Республики Узбекистан, имеющих высшие учебные заведения;
• документы заявителей, поступивших в зарубежные учебные заведения до 1 января 1992 года;
• полноправные члены Европейской ассоциации обеспечения качества в сфере образования - документы кандидатов, прошедших обучение в учебных заведениях, аккредитованных уполномоченными организациями, за исключением направлений, специальностей и профессий, определенных Кабинетом Министров;
• документы заявителей, прошедших обучение в учебных заведениях, аккредитованных уполномоченными организациями США, Австралии, Израиля, Канады, Сингапура, Республики Корея, Японии, за исключением направлений, специальностей и профессий, указанных Кабинетом Министров;
• документы абитуриентов, прошедших обучение за счет средств, выделенных министерствами и ведомствами Республики Узбекистан для целенаправленной подготовки специалистов в зарубежных вузах;
• документы об образовании в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Узбекистан, решениями Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров.
Подача заявления:
Заявления подается через центры государственных услуг вместе с документом, удостоверяющим личность заявителя.
К заявлению о признании нострификации также прилагаются следующие документы:
• копия свидетельства об образовании в зарубежных странах и копия приложения к нему;
• нотариально заверенная копия свидетельства об образовании в зарубежных странах и приложения к нему на государственном языке Республики Узбекистан.
Отказ в признании нострификации:
В признании иностранных документов об образовании может быть отказано в следующих случаях:
а) общий стандартный срок обучения в иностранных государствах (после получения общего среднего или среднего образования) составляет менее 2 лет в соответствии с образовательными стандартами Республики Узбекистан;
б) заявитель с иностранным свидетельством об образовании имеет меньше прав на занятие профессиональной деятельностью, чем в Республике Узбекистан (заявитель не имеет права продолжать образование или заниматься профессиональной деятельностью на следующем уровне образования);
в) информация получена в форме обучения, не предусмотренной законодательством Республики Узбекистан;
г) на уровне высшего образования:
• срок обучения в бакалавре менее 3 лет или же по европейским стандартам обучения за время обучения набрал менее 240 кредита;
• степень магистра менее 1 года;
• период общего образования составляет менее 3 лет, когда предлагаются программы бакалавриата и магистратуры;
д) документы об образовании в зарубежных странах, признанные напрямую (без тестов), не соответствуют указанным требованиям.
Проведение специальных испытаний:
Претенденты на поступление в зарубежные страны, получившие положительные сертификаты об образовании, будут проверены Государственной инспекцией по контролю качества образования (за исключением случаев, когда иностранные исследования признаются напрямую (без испытаний)).
Информация о времени проведения теста размещается на официальном сайте Государственной инспекции не менее чем за 10 дней до проведения теста.
Если заявитель не принимает участие в тестировании в течение 6 месяцев с даты размещения на веб-сайте, он / она снова подают заявку в установленном порядке, заполнив форму заявки на тестирование.
Тестирование проводится по специализированным предметам претендента, которому он обучился в данном направлении и специальности.
Кандидаты, набравшие 54 или менее баллов по результатам теста, не допускаются к обучению.
После выдачи сертификата уполномоченный сотрудник Государственной инспекцией по контролю качества образования должен подтвердить электронную цифровую подпись и отправить ее заявителям в течение 3 рабочих дней или через Единый портал интерактивных государственных услуг.
Документ об иностранном образовании действителен на территории Республики Узбекистан при предъявлении вместе с аттестатом.