Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari tegishli ta’lim dasturlarini to‘liq o‘zlashtirgandan keyin davlat attestatsiyasidan o‘tishlari majburiydir.
Davlat attestatsiyasi ta’lim yo‘nalishi (mutaxassisligi) o‘quv rejalariga muvofiq quyidagi turlardagi attestatsiya sinovlaridan iborat:
- xorijiy til bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiya sinovi (oliy ta’lim muassasasi kengashi qaroriga asosan o‘tkazilishi mumkin);
- ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha fanlararo (umumkasbiy va ixtisoslik) yakuniy davlat attestatsiya sinovi;
- diplom loyihasi himoyasi;
- bitiruv malakaviy ish (magistrlik dissertatsiyasi) himoyasi.
Davlat attestatsiyasini o‘tkazish tartibi
Davlat attestatsiyasi sinovlari yozma, test yoki og‘zaki usulda tashkil etiladi.
Davlat attestatsiyasiga o‘quv rejada nazarda tutilgan barcha sinovlardan muvaffaqiyatli o‘tgan talabalar qo‘yiladi.
Davlat attestatsiyasi sinovlari va diplom loyihasi yoki bitiruv malakaviy ish (magistrlik dissertatsiyasi) himoyasi yoxud ixtisoslik fanlaridan yakuniy davlat attestatsiya sinovi yakuniy davlat attestatsiya komissiyalarining ochiq majlislarida o‘tkaziladi.
Davlat attestatsiyasiga kiritilgan barcha turdagi attestatsiya sinovlari bo‘yicha baholar shu kunning o‘zida e’lon qilinadi.
Davlat attestatsiyasiga kiritilgan barcha turdagi attestatsiya sinovlarida mualliflikni o‘zlashtirishga (plagiatga) yo‘l qo‘yilmaydi.
Bunday holat aniqlanganda davlat attestatsiya komissiyasi tomonidan bitiruvchiga tegishli attestatsiya sinovidan qoniqarsiz baho qo‘yiladi yoki qo‘yilgan ijobiy baho bekor qilinadi.
Davlat attestatsiya natijasi
Davlat attestatsiya komissiyasi bitiruvchilarning davlat attestatsiyasi sinovlari natijalari asosida ularga ta’lim yo‘nalishi (mutaxassisligi) bo‘yicha bakalavr (magistr) darajasi berish haqida qaror qabul qiladi.
Yakuniy davlat attestatsiya komissiyalarining qarorlari ochiq ovoz berish yo‘li bilan, majlisda ishtirok etuvchilarning ko‘pchilik ovozi bilan qabul qilinadi. Ovozlar teng bo‘lgan holda, raisning ovozi hal qiluvchi hisoblanadi.
Davlat attestatsiyasi sinovidan o‘ta olmagan shaxs o‘qish muddati tugagandan so‘ng, yakuniy davlat attestatsiyasi sinovini keyingi yillarda qayta topshirish huquqiga ega.
Appelyatsiya
Davlat attestatsiyasi sinovlarida olgan bahosiga e’tiroz bildirgan bitiruvchilarning arizalari apellyatsiya komissiyasida ko‘rib chiqiladi.
Bahodan norozi bo‘lgan bitiruvchilar 3 kun ichida apellyatsiya komissiyasiga murojaat qilish huquqiga egadirlar.

Итоговая государственная аттестация выпускников, завершающих обучение в высших учебных заведениях по государственным образовательным стандартам, является обязательной.
Государственная аттестация состоит из следующих видов аттестационных испытаний в соответствии с учебным планом образовательного направления (специальности):
- итогового государственного экзамена по иностранному языку;
- итогового государственного аттестационного испытания по направлению образования;
- защита дипломного проекта;
- защита выпускной квалификационной работы (магистерской диссертации).
Порядок проведения государственной аттестации:
Государственная аттестация проводится в письменной, тестовой или устной форме.
К Государственной аттестации допускаются студенты, успешно прошедшие все предусмотренные учебным планом испытания.
Государственные аттестационные испытания, защита дипломного проекта или выпускной квалификационной работы (магистерской диссертации) и итоговые государственного аттестационного испытания по предметам специальности проводятся на открытых заседаниях итоговых государственных аттестационных комиссий.
Оценки по всем видам аттестационных испытаний, включенным в государственную аттестацию, будут объявлены в этот же день.
Не допускается плагиат во всех видах аттестационных испытаний, входящих в государственную аттестацию.
При выявлении такой ситуации государственная аттестационная комиссия ставит выпускнику неудовлетворительную оценку по соответствующему аттестационному испытанию или отменяет положительную оценку.
Результаты государственной аттестации:
Государственная аттестационная комиссия принимает решение о присуждении выпускникам степени бакалавра (магистра) по направлению (специальности) образования на основании результатов государственных аттестационных испытаний.
Решения государственной аттестационной комиссии принимаются открытым голосованием большинством голосов присутствующих на заседании. При равенстве голосов голос председателя считается решающим.
Лицо, не прошедшее государственную аттестацию по истечении срока обучения имеет право повторно сдать итоговый государственный аттестационный экзамен в последующие годы.
Аппеляция:
Заявления выпускников, подавших возражения на оценку, полученную при государственной аттестации, рассматриваются апелляционной комиссией.
Выпускники, несогласные с оценкой, имеют право обратиться в апелляционную комиссию в течение 3 дней.