Birinchi kurs talabalariga o‘quv yilining 1-semestri yakuni bo‘yicha fanlardan o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari (baholari) ma’lum bo‘lgunga qadar stipendiyaning bazaviy miqdorida stipendiya tayinlanadi va to‘lanadi.
Avvalgi o‘quv semestri natijalariga ko‘ra stipendiyalar quyidagi tartibda tayinlanadi va to‘lanadi
• barcha fanlar bo‘yicha o‘zlashtirish ko‘rsatkichi faqat «a’lo» baho (reyting ko‘rsatkichi — 86 ball va undan yuqori) bo‘lgan talabalarga stipendiyaning bazaviy miqdori 20 foizga oshirilgan holda;
• fanlardan o‘zlashtirish ko‘rsatkichlarining 30 foizidan kam qismini «qoniqarli» bahoga (reyting ko‘rsatkichi — 71 balldan kam) o‘zlashtirayotgan talabalarga — stipendiyaning bazaviy miqdorida;
• fanlardan o‘zlashtirish ko‘rsatkichlarining 30 foizi va undan ortiq qismi «qoniqarli» baho (reyting ko‘rsatkichi — 71 balldan kam) bo‘lgan talabalarga (to‘liq davlat ta’minotida bo‘lgan etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar sirasiga kiruvchi hamda 1 va 2-guruh nogironligi bo‘lgan talabalar bundan mustasno) navbatdagi o‘quv semestri mobaynida stipendiya tayinlanmaydi.
2020-yil 1 fevraldan
• davlat granti, shuningdek, stipendiyali to‘lov-kontarkt asosida o‘qitishning ishlab chiqarishdan ajralgan holdagi shakli bo‘yicha ta’lim olayotgan talabalar qat’iy belgilangan stipendiya bilan ta’minlanadi (2019/2020 o‘quv yilida davlat granti asosida ta’lim olayotgan bitiruvchi kurs talabalari bundan mustasno);
• semestr yakuni bo‘yicha fanlardan faqat a’loga o‘zlashtirgan (86 ball va undan yuqori) talabalarning stipendiyalari bazaviy stipendiyaga nisbatan 20 foizga oshiriladi;
• semestr yakuni bo‘yicha fanlardan 30 foiz va undan ortiq qismi qoniqarli bo‘lgan (reyting ko‘rsatkichi – 71 balldan kam) davlat granti asosida tahsil olayotgan talabalarga keyingi semestrda stipendiya to‘lanmaydi (2019/2020 o‘quv yilida davlat granti asosida ta’lim olayotgan bitiruvchi kurs talabalari bundan mustasno).
• OTMlarda talabalarga stipendiyalar tayinlash uchun har bir o‘quv yilida o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor raisligida stipendiya komissiyasi tashkil etiladi.
• Stipendiya komissiyasi tavsiya etgan talabalarning ro‘yxati OTM rektorining buyrug‘i bilan tasdiqlanadi.
• Stipendiyalarning belgilangan miqdorlari bilan tanishish uchun havolaga o‘ting.
• 2019/2020 o‘quv yilida davlat granti asosida ta’lim olayotgan bitiruvchi kurs talabalariga to‘lanadigan stipendiyalar miqdorlari bilan tanishish uchun havolaga o‘ting.

Студентам первого курса назначается и выплачивается стипендия в базовом размере основного размера стипендии до конца 1 семестра учебного года до тех пор, пока не станут известны показатели (оценки) освоения дисциплин.
По результатам предыдущего учебного семестра стипендии назначаются и выплачиваются в следующем порядке:
• для студентов с оценками только на «отлично» по всем предметам (рейтинг - 86 баллов и выше) с увеличением базовой суммы стипендии на 20%;
• для студентов, освоивших менее 30% предметов по «удовлетворительной» оценке (рейтинг - менее 71 балла) - в базовом размере стипендии;
• стипендии не будут предоставляться студентам с «удовлетворительной» оценкой (рейтинговый балл - менее 71 балла) по 30% и более предметам (кроме дете-сирот, детей лишенных родительской опеки и учащихся с ограниченными возможностями 1 и 2 групп) в следующем академическом семестре.
С 1 февраля 2020 г:
cтудентам, обучающимся по государственной стипендии, а также по стипендиально-контрактной форме обучения в децентрализованной форме производства предоставляется фиксированная стипендия (за исключением аспирантов, обучающихся по государственной стипендии в 2019/2020 учебном году);
стипендии студентов, по итогам семестра освоивших предметы только на отлично (86 баллов и выше), будут увеличены на 20% по сравнению с базовой стипендией;
стипендии не будут выплачиваться в следующем семестре студентам, обучающимся на основе государственного гранта с удовлетворительным результатом по 30% и более предметам в конце семестра (рейтинг - менее 71 балла) (за исключением аспирантов, обучающихся по государственному гранту в 2019/2020 учебном году).
Для присуждения стипендий студентам высших учебных заведений каждый учебный год создается стипендиальная комиссия под председательством проректора по учебной работе.
Список студентов, рекомендованных стипендиальной комиссией, утверждается приказом ректора университета.
Чтобы ознакомиться с указанными суммами стипендий, перейдите по ссылке.
Чтобы ознакомиться с размером стипендий, выплачиваемых аспирантам, обучающимся на основе государственных грантов в 2019/2020 учебном году, перейдите по ссылке.