Maktab bitiruvchilari uchun umumiy o‘rta ta’lim dasturlarini to‘liq o‘zlashtirgandan keyin yakuniy attestatsiyadan o‘tish majburiydir.
• Ta’lim dasturlarini davlat ta’lim standartlari talablari darajasida o‘zlashtirgan va o‘quv fanlaridan yil yakuni bo‘yicha ijobiy baholangan, yoki bitta o‘quv fanidan qoniqarsiz baholangan (ushbu fan bo‘yicha yakuniy attestatsiyadan o‘tish sharti bilan) bitiruvchilar maktab pedagogik kengashi qaroriga asosan yakuniy attestatsiyaga qo‘yiladilar.
• Bitiruvchi sinflarda yakuniy attestatsiya o‘tkaziladigan fanlar ro‘yxati, shakli va muddatlari har o‘quv yilida Xalq ta’limi vazirligi tomonidan tasdiqlanadi.
• Ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan davlat ixtisoslashtirilgan umumta’lim muassasalarida pedagogik kengashning qarori bilan tegishli fandan qo‘shimcha yakuniy attestatsiya kiritilishi mumkin.
Yakuniy attestatsiyani tashkil etish tartibi
Maktab bitiruvchilarining yakuniy attestatsiyasini shu maktab pedagogik kengashi tomonidan tasdiqlangan yakuniy attestatsiya komissiyasi muvofiqlashtiradi.
Yakuniy attestatsiya o‘tkaziladigan har bir fandan maktab direktorining buyrug‘i bilan yakuniy davlat attestatsiya komissiyasi quyidagi tarkibda tayinlanadi:
• o‘quv fani bo‘yicha yakuniy attestatsiya komissiyasi raisi — maktab direktori, uning o‘rinbosari yoki maktab o‘qituvchisi;
• sinfda mazkur fandan dars bergan o‘qituvchi;
• tegishli fan yoki unga yaqin bo‘lgan fan o‘qituvchisidan bitta assistent.
Tegishli fan bo‘yicha yakuniy attestatsiyani tashkil etish va uni o‘tkazish bo‘yicha javobgarlik mazkur fan bo‘yicha tuzilgan yakuniy attestatsiya komissiyasi raisi zimmasiga yuklatiladi.
Yakuniy attestatsiya o‘tkaziladigan fandan dars bergan o‘qituvchi shu sinfga yakuniy attestatsiya komissiyasining raisi bo‘lishi mumkin emas.
Yakuniy attestatsiyani o‘tkazish tartibi
Yakuniy attestatsiya maktab direktori tomonidan tasdiqlangan jadval asosida o‘tkaziladi.
Yakuniy attestatsiya jadvalini tuzishda quyidagilarga e’tibor beriladi:
• o‘quv fanlari bo‘yicha o‘tkaziladigan yakuniy attestatsiya oralig‘i ikki kundan kam bo‘lmasligi kerak;
• jismoniy tarbiya fanidan avval amaliy, keyin nazariy yakuniy attestatsiya o‘tkaziladi.
Barcha maktablarda yakuniy attestatsiya ertalab soat 8:00 dan boshlanadi.
Og‘zaki yakuniy attestatsiyadan o‘tishda bitiruvchilarning soni 20 nafardan ortiq bo‘lsa, yakuniy attestatsiya ikki guruhda ketma-ket bir kunda o‘tkazilishi mumkin.
Bitiruvchilarga ona tilidan bayon yozish uchun 3 astronomik soat (insho yozish uchun 4 astronomik soat), matematikadan yozma ish uchun 3 astronomik soat, test-sinov topshiriqlari berilishi ko‘zda tutilgan bo‘lsa, ularni bajarishga ijtimoiy-gumanitar fanlar bo‘yicha har bir test savoli uchun 2 daqiqa, aniq fanlar bo‘yicha har bir test savoli uchun 3 daqiqa vaqt ajratiladi.
Bitiruvchilarga og‘zaki yakuniy attestatsiyada olgan topshiriqlari bo‘yicha tayyorlanish uchun 15—20 daqiqa vaqt beriladi.
Attestatsiyada belgilangan tartibni buzish oqibatlari
• Bitiruvchi og‘zaki yoki yozma yakuniy attestatsiyani topshirish jarayonida belgilangan tartibni buzgan taqdirda, u yakuniy attestatsiyani davom ettirish huquqidan mahrum qilinadi.
• Bitiruvchi yakuniy attestatsiyani davom ettirish huquqidan mahrum qilinganda yakuniy attestatsiya komissiyasi tomonidan bu haqda yakuniy attestatsiya bayonnomasiga yozib qo‘yiladi.
• Maktab pedagogik kengashining qarori asosida unga yakuniy attestatsiya tugagan kundan keyin 2 hafta o‘tgach mazkur fandan qayta yakuniy attestatsiyadan o‘tishga ruxsat berilishi mumkin.
Baholash
• Har bir fan bo‘yicha og‘zaki yoki yozma yakuniy attestatsiya o‘tkazilgach, yakuniy attestatsiya komissiyasi barcha bitiruvchilarga yillik va yakuniy attestatsiya baholari asosida yakuniy baholarni qo‘yadilar. Bunda, bitiruvchining yillik va yakuniy attestatsiya bahosining o‘rtachasi olinib yaxlitlanadi
• Bitiruvchiga yakuniy bahoni qo‘yishda uning avvalgi sinflarda olgan baholari ham inobatga olinadi.
Attestatsiyasidan ozod etish
• xalqaro va respublika miqyosida o‘tkaziladigan fan olimpiadalarida, sport musobaqalarida, turli ko‘rik-tanlovlarida bitiruvchilarning ishtiroki bevosita yakuniy attestatsiya davriga to‘g‘ri kelsa. Bunda bitiruvchi shu kunlardagi yakuniy attestatsiyadan ozod etiladi.
• yakuniy davlat attestatsiyasidan ozod qilishi mumkin bo‘lgan kasalliklarga asosan.
Muddatdan oldin attestatsiyadan o‘tkazish
• Bitiruvchilarning yashash joyi o‘zgarishi (xorijga chiqish) munosabati bilan shu holatni tasdiqlovchi rasmiy hujjatlari bo‘lsa, (bu holat mart-aprelь-may oylarida yuzaga kelsa) bunday bitiruvchilarga yakuniy attestatsiyadan muddatidan ilgari o‘tishlariga xalq ta’limi boshqarmalari buyrug‘i bilan ruxsat beriladi.
• Bunday hollarda yakuniy attestatsiya va sinovlar maktab direktori tuzgan muvaqqat yakuniy attestatsiya komissiyasi tomonidan va u tasdiqlagan jadval asosida o‘tkaziladi.

Для выпускников школ обязательна  итоговая аттестация после полного освоения программ общего среднего образования.
Выпускники, освоившие образовательные программы на уровне требований государственных образовательных стандартов и положительно оцененные по итогам года по учебным предметам или неудовлетворительно оцененные по одному учебному предмету (при условии прохождения итоговой аттестации по данному предмету), допускаются к итоговой аттестации в соответствии с решением педагогического совета школы.
Перечень дисциплин, формы и сроки проведения итоговой аттестации в выпускных классах утверждаются Министерством народного образования в каждом учебном году.
В государственных специализированных общеобразовательных учреждениях с углубленным изучением отдельных предметов по решению педагогического совета может быть введена дополнительная итоговая аттестация по соответствующей дисциплине.
Порядок организации итоговой аттестации:
Итоговую аттестацию выпускников школы координирует комиссия по итоговой аттестации, утвержденная этим школьным педагогическим советом.
По каждому предмету, по которому проводится итоговая аттестация, приказом директора школы, итоговая государственная аттестационная комиссия назначается в следующем составе:
• председатель итоговой аттестационной комиссии по учебной дисциплине — директор школы, его заместитель или учитель школы;
• учитель, преподающий данный предмет в классе;
• один ассистент от учителя соответствующего предмета или близкого к нему предмету.
Ответственность за организацию и проведение итоговой аттестации по соответствующему предмету возлагается на председателя итоговой аттестационной комиссии по данному предмету.
Учитель, который преподает предмет, по которому проводится итоговая аттестация, не может быть председателем итоговой аттестационной комиссии этого же класса.
Порядок проведения итоговой аттестации
Итоговая аттестация проводится по графику, утвержденному директором школы.
При составлении графика итоговой аттестации внимание уделяется следующим вопросам:
• промежуток между итоговыми аттестациями по учебным предметам должен быть не менее двух дней;
• по предмету физической культуры сначала проводится практическая, а затем теоретическая итоговая аттестация.
Во всех школах итоговая аттестация начинается с 8:00 часов.
Если при прохождении устной итоговой аттестации количество выпускников превышает 20 человек, то итоговая аттестация может проводиться в двух группах подряд в один день.
Выпускникам предоставляется 3 астрономических часа для написания сочинений по родному языку (4 астрономических часа для написания эссе), 3 астрономических часа для написания письменной работы по математике. Если предусмотрены тестовые задания, на их выполнение отводится 2 минуты на каждый тестовый вопрос по социально-гуманитарным дисциплинам, 3 минуты на каждый тестовый вопрос по точным дисциплинам.
Выпускникам отводится 15-20 минут на подготовку по заданиям, полученным при итоговой устной аттестации.
Последствия нарушения установленного порядка аттестации
В случае нарушения установленного порядка в процессе сдачи итоговой аттестации в устной или письменной форме выпускник лишается права на продолжение итоговой аттестации.
При лишении выпускника права продолжить итоговую аттестацию, итоговая аттестационная комиссия заносит это в протокол итоговой аттестации.
По решению педагогического совета школы ему может быть разрешено повторно пройти итоговую аттестацию по данному предмету через 2 недели после окончания итоговой аттестации.
Оценка
Итоговая оценка ставится после проведения итоговой устной или письменной аттестации по каждому предмету.
При этом средняя годовая и итоговая аттестационная оценка выпускника округляется.
При выставлении окончательной оценки выпускнику также учитывается оценка, которую он получил в предыдущих классах.
Освобождение от аттестации
Выпускники, положительно освоившие дисциплины, освобождаются от итоговой аттестации частично или полностью на основании приказов районных (городских) отделов народного образования в следующих случаях:
• если участие выпускников в международных и республиканских предметных олимпиадах, спортивных соревнованиях, различных смотрах и конкурсах непосредственно соответствует периоду итоговой аттестации. При этом выпускник освобождается от итоговой аттестации в эти дни;
• по болезни.
Выпускники, которые заболели во время итоговой аттестации и поправившиеся до окончания процесса итоговой аттестации, проходят итоговую аттестацию по пропущенным предметам через две недели после окончания итоговой аттестации согласно приказу директора школы.
Досрочная аттестация
В связи с изменением места жительства выпускников (выезд за пределы республики) при наличии официальных документов, подтверждающих данное положение, такие выпускники допускаются к досрочному прохождению итоговой аттестации приказом управления народного образования.
В этих случаях итоговая аттестация и экзамены проводятся временной аттестационной комиссией, образованной директором школы,  на основании утвержденного им графика.