O‘quvchilarning bilim saviyasi va o‘zlashtirish darajasi quyidagi nazorat turlarini o‘tkazish orqali baholanadi:
joriy nazorat — so‘rovlar, nazorat ishlari yoki testlar tarzida o‘quvchilarning bilimlari, ko‘nikma va malakalari muntazam nazorat qilinadi;
oraliq nazorat — chorak tamom bo‘lganda va o‘quv dasturining tegishli bo‘limi tugallangandan keyin o‘quvchilarning bilimlari, ko‘nikma va malakalarini baholash uchun amalga oshiriladi. U yozma nazorat ishi yoki testlar shaklida o‘tkaziladi. Ushbu nazoratda foydalaniladigan materiallar o‘quv fani o‘qituvchisi tomonidan tayyorlanadi.
• Har bir nazorat turi qanday shaklda o‘tkazilishidan qat’i nazar, besh ballik («5», «4», «3», «2», «1») usulda butun sonlar yordamida baholanadi.
• O‘quvchilarning nazorat turlari bo‘yicha olgan ballari hamda choraklik (yarim yillik) va yillik (yakuniy) baholari, shuningdek, yillik reyting ko‘rsatkich ballari sinf jurnaliga qayd etiladi.
• O‘quvchining choraklik (yarim yillik), yillik (yakuniy) baholari va yillik reyting ko‘rsatkich ballari uning tabelida qayd etiladi.
Baholash o‘quvchini sinfdan-sinfga o‘tkazish uchun asos bo‘ladi.
Choraklik va yillik baho chiqarish
Haftasiga 1 soatdan ortiq o‘qitiladigan o‘quv fanlari bo‘yicha:
• chorak davomida joriy va oraliq nazoratlarda olingan ballar asosida choraklik baho;
• choraklik baholar va bosqichli nazoratda olingan ball asosida yillik baho aniqlanadi.
Bosqichli nazorat o‘tkazilmaydigan o‘quv fanlari bo‘yicha yillik baholar choraklik baholarga qarab belgilanadi.
Haftasiga 0,5 va 1 soat o‘qitiladigan o‘quv fanlari bo‘yicha:
• yarim yil davomida joriy va oraliq nazoratlarda olingan ballar asosida yarim yillik baho;
• yarim yillik baholar va bosqichli nazoratda olingan ball asosida yillik baho aniqlanadi.
Bosqichli nazorat o‘tkazilmaydigan o‘quv fanlari bo‘yicha yillik baholar yarim yillik baholarga qarab belgilanadi.
Yakuniy baho
• Bitiruvchilar uchun choraklik (yarim yillik) baholar asosida yillik baho, shuningdek yakuniy nazoratda olingan ball va yillik baho asosida yakuniy baho aniqlanadi.
• Yakuniy davlat attestatsiyasi belgilanmagan o‘quv fanlari bo‘yicha yillik baho yakuniy baho hisoblanadi. Yakuniy baholar bitiruvchiga beriladigan umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risidagi shahodatnomaga qayd etiladi.
Yuqori sinfga o‘tkazish
• Yuqori sinfga o‘tkazishda bosqichli nazorat o‘tkaziladi.
• Bosqichli nazorat o‘quv yili tamom bo‘lgandan keyin og‘zaki, yozma imtihon hamda test sinovlari shaklida amalga oshiriladi. Uning asosida reyting aniqlanadi va o‘quvchini navbatdagi sinfga o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilinadi.
• Bosqichli nazorat materiallari namunalari Xalq ta’limi vazirligi tomonidan tayyorlanadi.
• O‘quvchini keyingi sinfga o‘tkazish ijobiy baho olgan taqdirda amalga oshiriladi. Maktab pedagogika kengashi qarori bilan o‘quvchilar qoniqarsiz baholar bilan ham sinfdan-sinfga o‘tkazilishi mumkin.
Qayta topshirish
• O‘quvchi uning ota-onasi yoki ular o‘rnini bosuvchi shaxslar yillik bahodan norozi bo‘lsa, unga maktab pedagogika kengashi tomonidan tuziladigan tegishli fan komissiyasiga (ota-onalar yoki ular o‘rnini bosuvchi shaxslar ishtirokida, agar ular shuni xohlasalar) imtihon topshirish imkoni beriladi.
• Qayta imtihon topshirishga barcha ko‘chirish sinflarida (bitiruv sinflari bundan mustasno) faqat joriy o‘quv yilida o‘qitilgan fanlar bo‘yicha ruxsat beriladi.

Уровень знаний и уровень усвоения учебного материала учащимися оцениваются путем проведения следующих видов контроля:
текущий контроль-систематический контроль знаний, умений и навыков учащихся в виде вопросов, контрольных работ или тестов;
промежуточный контроль проводится для оценки знаний, умений и навыков учащихся после завершения четверти и завершения соответствующего раздела учебной программы. Он проводится в форме письменной контрольной работы или тестов. Материалы, используемые в этом виде контроля, подготавливаются учителями учебной дисциплины.
• Независимо от того, в какой форме проходит каждый тип проверки, они оцениваются пятибальным («5», «4», «3», «2», «1») методом с помощью целых чисел.
• Если ученик, его родители или лица, заменяющие родителей, не удовлетворены годовой оценкой, ему предоставляется возможность сдать экзамен по предмету в соответствующую комиссию (с участием родителей или лиц, заменяющих родителей, если они этого хотят), образуемую школьным педагогическим советом.
• Повторная сдача экзамена допускается только по предметам, преподаваемым в текущем учебном году во всех переводных классах (за исключением выпускных классов).
Оценка является основанием для перевода ученика из класса в класс.
Квартальная и годовая оценка
По учебным дисциплинам, преподаваемым более 1 часа в неделю:
• определяется квартальная оценка на основе баллов, полученных при текущем и промежуточном контроле в течение квартала;
• определяется годовая оценка на основе квартальных оценок и баллов, полученных при поэтапном контроле.
Ежегодные оценки по учебным дисциплинам, по которым не проводится поэтапный контроль, определяются в зависимости от квартальных оценок.
По преподаваемым, учебным предметам 0,5 и 1 час в неделю:
• полугодовая оценка на основе баллов, полученных в текущем и промежуточном контроле за полгода;
• годовая оценка определяется исходя из полугодовых оценок и баллов, полученных при поэтапном контроле.
Ежегодные оценки по учебным дисциплинам, по которым не проводится поэтапный контроль, определяются в зависимости от полугодовых оценок.
Итоговая оценка
• Годовая оценка для выпускников определяется на основе квартальных (полугодовых) оценок, а также итоговая оценка на основе баллов и годовых оценок, полученных при итоговом контроле.
• Итоговая оценка по учебным дисциплинам, по которым не установлена итоговая государственная аттестация, является итоговой. Итоговые оценки фиксируются в свидетельстве об общем среднем образовании, выдаваемом выпускнику.
Перевод в старший класс
• При переводе в старший класс проводится поэтапный контроль.
• Поэтапный контроль проводится в форме устного, письменного экзамена и тестовых испытаний по окончании учебного года. На его основе определяется рейтинг и принимается решение о переводе ученика в следующий класс.
• Образцы материалов поэтапного контроля готовятся Министерством народного образования.
• Перевод учащегося в следующий класс производится в случае получения положительной оценки. По решению педагогического совета школы учащиеся могут быть переведены из класса в класс с неудовлетворительными оценками.
Повторная сдача экзамена
• Если ученик, его родителей или лица,заменяющие родителей, не удовлетворены годовой оценкой, ему предоставляется возможность сдать экзамен по предмету в соответствующую комиссию (с участием родителей или лиц, заменяющих родителей, если они этого хотят), образуемую школьным педагогическим советом.