Chaqiriluvchilarni harbiy xizmatga tayyorlash O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining umumiy rahbarligi ostida o‘tkaziladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kyengashi, viloyatlar, tumanlar, shaharlar hokimliklari chaqiriluvchilarni harbiy xizmatga tayyorlash ishlari moliyalashtirilishi hamda moddiy-texnika jihatidan ta’minlanishini amalga oshiradilar, o‘quv-moddiy bazasini barpo etadilar, bunday tayyorgarlikning tashkil etilishi uchun javobgar bo‘ladilar. Chaqiriluvchilarni harbiy xizmatga tayyorlashning tashkil etilishini, amalga oshirilishini va natijalarini nazorat qilib borish, chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni uslubiy jihatdan ta’minlash O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, shuningdek ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirliklar, davlat qo‘mitalari va idoralar tomonidan amalga oshiriladi.
Fuqarolarni chaqiruv uchastkalarida qayd etish ularni harbiy ro‘yxatga olish, ularning sonini, harbiy xizmatga qay darajada yaroqli ekanligini, umumta’lim va jismoniy tayyorgarlik darajasini aniqlash maqsadida o‘tkaziladi. Fuqarolarni qayd etish tuman (shahar) mudofaa ishlari organlari huzurida tashkil etiladigan chaqiruv uchastkalarida amalga oshiriladi va ro‘yxatga olinayotganlarning turar joylarida o‘tkaziladi. Fuqarolarni chaqiruv uchastkalarida qayd etish ular umumta’lim maktabidagi yoki o‘rta-maxsus ta’lim muassasasidagi oxirgi o‘qish yilining aprelь — may oylarida amalga oshiriladi. Chaqiruv uchastkasida qayd etilish uchun fuqarolar chaqiruv qog‘ozida ko‘rsatilgan muddatda mudofaa ishlari organlariga kelishlari va zarur hujjatlarni taqdim etishlari shart.
Fuqarolarning harbiy va muqobil xizmatga chaqiruvini o‘tkazish uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasida, viloyatlarda, shaharlarda hamda tumanlarda chaqiruv komissiyalari tuziladi. Chaqiruv komissiyalarining tuzilishi va faoliyat tartibi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan belgilanadi. Chaqiruv komissiyalarining shaxsiy tarkibi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kyengashi, viloyatlar, shaharlar va tumanlar hokimliklari tomonidan mudofaa ishlari organlari va sog‘liqni saqlash organlari vakillarining albatta ishtiroki ta’minlangan holda belgilanadi.
Chaqiriluvchini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, uning ma’naviy va kasbiy fazilatlarini, shuningdek oila a’zolarining moddiy va ijtimoiy ahvolini o‘rganish natijalariga muvofiq tuman (shahar) chaqiruv komissiyasi quyidagi qarorlardan birini chiqaradi
Oliy harbiy ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish istagini bildirgan fuqarolar harbiy litseylarda, umumta’lim maktablarida, o‘rta maxsus va o‘rta kasb-hunar ta’limi muassasalarida, mudofaa ishlari boshqarmalari huzuridagi markazlarda yoki mustaqil ravishda tayyorgarlikdan o‘tadilar. Chaqiriluvchilarning jismoniy tayyorgarligi ta’lim muassasalarining o‘quv dasturlari doirasida, shuningdek sport jamiyatlari va klublari, davolash muassasalari, mudofaa-sport sog‘lomlashtirish lagyerlarida amalga oshiriladi. Chaqiriluvchilar bilan olib boriladigan davolash-sog‘lomlashtirish ishlari ularning turar joylarida, o‘qish yoki ish joylarida sog‘liqni saqlash organlari tomonidan davolash, davolash-profilaktika va davolash-sog‘lomlashtirish muassasalarida o‘smirlar xonalarini tashkil etgan holda uyushtiriladi hamda o‘tkaziladi.
Chaqiriluvchilarning muddatli harbiy xizmatga, safarbarlik chaqiruvi rezyervidagi xizmatga chaqirilish muddatini kechiktirish tuman (shahar) chaqiruv komissiyasining qarori asosida ularning oilaviy sharoitiga ko‘ra, salomatligiga ko‘ra, o‘qishni davom ettirishi uchun amalga oshiriladi.
Chaqiriluvchilarning muddatli harbiy xizmatga va safarbarlik chaqiruvi rezyervidagi xizmatga chaqirilish muddatini oilaviy sharoitga ko‘ra kechiktirish quyidagi hollarda amalga oshiriladi
Jinoiy javobgarlikka tortilgan, shuningdek sudlanganlik holati tugallanmagan yoki sudlanganligi olib tashlanmagan fuqarolar harbiy xizmatga chaqirilmaydilar.
Mudofaa ishlari boshqarmalari huzuridagi markazlarda ishlab chiqarishdan ajralgan holda harbiy-texnika mutaxassisliklari bo‘yicha tayyorgarlikdan o‘tayotgan chaqiriluvchilarning ish joyi va egallagan lavozimi, shuningdek o‘rtacha ish haqi ularning butun tayyorgarlik davrida, shu jumladan o‘qish (yig‘inlar) o‘tkaziladigan joyga borish va u yerdan qaytib kelish davrida saqlanib qoladi. Chaqiriluvchilarga ularning ta’lim olish (yig‘inlar) davrida uy-joy ijarasiga ketgan xarajatlari qoplanishi, o‘qish o‘tkaziladigan joyga borish va u yerdan qaytib kelish (agar bu boshqa aholi punktiga borish bilan bog‘liq bo‘lsa) yo‘l kirasi hamda o‘rtacha ish haqi to‘lanishi ularning asosiy ish joyida amalga oshiriladi. Ishlamaydigan chaqiriluvchilarning ana shunday xarajatlari, shuningdek qonun hujjatlarida belgilangan mehnatga haq to‘lash eng kam miqdorining 35,2 foizi miqdoridagi nafaqa tegishli hokimliklar tomonidan qoplanadi (to‘lanadi).
Harbiy xizmatga majburlar va harbiy xizmatdan bo‘shatilganidan keyin turar joyiga yetib borgan shaxslar uch kunlik muddat ichida tegishli mudofaa ishlari organlariga kelishlari shart. Harbiy xizmatga majburlar va chaqiriluvchilar turar joyi bir yarim oydan ko‘proq muddatga o‘zgargan, 3 oydan ko‘proq muddatga xizmat safariga, o‘qish, ta’til yoki davolanishga borgan taqdirda turar joylaridagi harbiy ro‘yxatdan chiqishlari, yangi turar joyga (doimiy yoki vaqtinchalik) kelganlaridan keyin 3 kunlik muddat ichida harbiy ro‘yxatdan o‘tishlari shart. Urush davrida harbiy xizmatga majburlar va chaqiriluvchilarning tuman (shahar) mudofaa ishlari organi boshlig‘ining ruxsatisiz doimiy turar joyidan boshqa joyga ketishi man etiladi. Harbiy xizmatga majburlar va chaqiriluvchilar harbiy ro‘yxatdan chiqish va harbiy ro‘yxatda turish uchun harbiy-hisob hujjatlarini mudofaa ishlari organiga topshirishlari lozim. Qishloq joylarga borgan yoki u yerlardan jo‘nab ketayotgan harbiy xizmatga majburlar va chaqiriluvchilar harbiy-hisob hujjatlarini tegishli fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organiga topshirishlari kerak.
Harbiy xizmatga chaqirilgan yoki kirgan shaxslar, shuningdek vazirliklar, davlat qo‘mitalari va idoralarga xizmatga maxsus unvonlar berilgan holda, xodimlar lavozimlariga kirgan shaxslar rezyervdagilar va zaxiradagilarning harbiy ro‘yxatidan chiqarilishi lozim.

Подготовка призывников к военной службе проводится под общим руководством Кабинета Министров Республики Узбекистан. Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей, районов, городов осуществляют финансирование и материально-техническое обеспечение, создают учебно-материальную базу и несут ответственность за организацию подготовки призывников к военной службе. Контроль за организацией, проведением и результатами подготовки призывников к военной службе, методическое обеспечение начальной допризывной подготовки осуществляются Министерством обороны, а также министерствами, государственными комитетами и ведомствами, в ведении которых находятся образовательные учреждения.
Приписка граждан к призывным участкам проводится с целью постановки юношей на воинский учет, определения их количества, степени годности к военной службе, общеобразовательного уровня и физической подготовки. Приписка граждан осуществляется на призывных участках, создаваемых при органах по делам обороны районов (городов), и проводится по месту жительства приписываемых. Приписка граждан к призывным участкам осуществляется в апреле - мае последнего года обучения в общеобразовательной школе или среднем специальном образовательном учреждении. Для приписки к призывному участку граждане обязаны прибыть в органы по делам обороны в срок, установленный в повестке, и предъявить необходимые документы.
Для проведения призыва граждан на военную и альтернативную службу в Республике Каракалпакстан, областях, городах и районах создаются призывные комиссии. Структура и порядок деятельности призывных комиссий определяются Президентом Республики Узбекистан. Персональный состав призывных комиссий определяется Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей, городов и районов, с обязательным участием в их деятельности представителей органов по делам обороны и органов здравоохранения.
В соответствии с результатами медицинского освидетельствования призывника, изучения его моральных и профессиональных качеств, а также материального и социального положения членов его семьи районная (городская) призывная комиссия выносит одно из следующих решений.
Физическая подготовка призывников осуществляется в рамках учебных программ образовательных учреждений, а также в спортивных обществах и клубах, лечебных учреждениях, оборонно-спортивных оздоровительных лагерях. Лечебно-оздоровительная работа с призывниками организуется и проводится по месту их жительства, учебы или работы органами здравоохранения в лечебных, лечебно-профилактических и лечебно-оздоровительных учреждениях с созданием в них подростковых кабинетов. Медицинское освидетельствование юношей пятнадцати и шестнадцатилетнего возраста проводится ежегодно врачами-специалистами, привлекаемыми органами по делам обороны к медицинскому освидетельствованию призывников.
Отсрочка от призыва на срочную военную службу, службу в мобилизационном призывном резерве предоставляется призывникам по решению районной (городской) призывной комиссии по семейным обстоятельствам, по состоянию здоровья, для продолжения образования.
Отсрочка от призыва на срочную военную службу и службу в мобилизационном призывном резерве по семейным обстоятельствам предоставляется призывникам в случаях.
За призывниками, проходящими подготовку по военно-техническим специальностям в центрах при управлениях по делам обороны с отрывом от производства, на все время подготовки, включая время проезда к месту учебы (сборов) и обратно, сохраняется место работы и занимаемая должность, а также средний заработок. Расходы по найму жилья на период обучения (сборов) призывников возмещаются, а стоимость проезда к месту учебы (сборов) и обратно (если это связано с выездом в другой населенный пункт) и средний заработок выплачиваются призывникам по месту основной работы. Неработающим призывникам эти расходы, а также пособие в размере 35,2 процентов минимального размера оплаты труда, установленного законодательством, возмещаются (выплачиваются) соответствующими хокимиятами.
Для постановки на воинский учет военнообязанные и лица, уволенные с военной службы, после прибытия к месту жительства обязаны в трехдневный срок явиться в соответствующие органы по делам обороны. В случае изменения места жительства на срок более чем полтора месяца, убытия в служебную командировку, на учебу, в отпуск или на лечение на срок более трех месяцев военнообязанные и призывники должны сняться с воинского учета по месту жительства, а после прибытия к новому месту жительства (постоянному или временному) - в трехдневный срок встать на воинский учет. В военное время запрещается выезд военнообязанных и призывников из мест постоянного жительства без разрешения начальника районного (городского) органа по делам обороны. Для снятия с воинского учета и постановки на воинский учет в случаях, указанных в части второй настоящей статьи, военнообязанные и призывники должны сдать в орган по делам обороны учетно-воинские документы. Военнообязанные и призывники, прибывающие в сельскую местность или выбывающие из нее, должны сдать учетно-воинские документы в соответствующий орган самоуправления граждан.
Снятию с воинского учета резерва и запаса подлежат лица, призванные или поступившие на военную службу.