Tashuvchi yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatishda ular oldida majburiyatga ega hamda qonun oldida javobgardir.
Tashuvchining huquqlari
• Agar yo‘lovchiga biror davlatga kirish muayyan sabablarga man etilgan bo‘lsa, tashuvchi yo‘lovchini orqaga qaytarib tashish bilan bog‘liq har qanday xarajatlarni undan undirish huquqiga ega.
•  Yo‘lovchining kirish man etilgan manzilgacha to‘lagan tashish uchun to‘lovlari qaytarib berilmaydi.
• Tashuvchi belgilanmagan joyga kelgan bagajni uning egasi turadigan joyga yuborishi mumkin. Bunda tashuvchi belgilanmagan joyga yanglish yuborilgan bagaj bilan bog‘liq jarimalar va boshqa to‘lovlarni to‘lash uchun javobgarlikni olmaydi.
• Tashuvchi egasi topilmagan, talab qilinmagan yoki yanglish yuborilgan bagajni uning egasi nomidan tegishli manzil punktida texnik tekshiruv vositalari orqali olib boriladigan bojxona ko‘rigidan o‘tkazish uchun taqdim etishi va bunday bagajni u jo‘natilgan manzilga etkazib berishi mumkin.
• Zarurat bo‘lsa, tashuvchiga egasi topilmagan, talab qilinmagan yoki yanglishib yuborilgan bagajning egasini aniqlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati, Davlat bojxona qo‘mitasi, shuningdek aeroportning tashishlarni tashkil etish xizmati vakillari ishtirokida bagajni ochishga ruxsat beriladi.
Tashuvchining majburiyatlari
• tashuvchi parvozlarning yo‘nalishlari va jadvallarini, yo‘lovchilarni hamda yuklarni tashish tariflarini, aeroportlarda va havo kemasining ichida xizmat ko‘rsatish shartlarini e’lon qilishi hamda aholining (mijozlarning) e’tiboriga etkazish;
• tranzit orqali uchib ketayotgan yo‘lovchilarga aeroportda vaqtincha qolishlari mumkin bo‘ladigan sharoitlarni yaratishi;
• sutkaning tungi vaqtida, zarurat bo‘lganda, oraliq aeroportida havo transportida tashish shartnomasida belgilangan vaqtdan ko‘proq ushlanib qolgan xalqaro tranzit yo‘lovchilariga tunash uchun vaqtinchalik joylashishlari maqsadida aeroportni tark etishga ruxsat berish choralarini ko‘rishi kerak;
• O‘zbekiston Respublikasi aeroportiga olib kelingan yo‘lovchiga kirish huquqi man etilgan hollarda, O‘zbekiston Respublikasi hududidan olib chiqib ketish.
Tashuvchining javobgarligi
Aybdorlik isbotlangan taqdirda tashuvchi mulkiy, moddiy va boshqa javobgarlik uchun:
• yo‘lovchining o‘limi yoki sog‘ligining yomonlashuviga olib kelgan zarar uchun, agar bu zararning oldini olish uchun tashuvchi barcha zarur choralarni ko‘rganligini yoki bunday choralarni ko‘rishning iloji bo‘lmaganligini isbotlab bera olmasa;
• ro‘yxatdan o‘tkazilgan bagaj tashishga qabul qilib olingan paytdan e’tiboran to u qabul qiluvchiga berilguniga yoki boshqa vakolatli shaxsga topshirilguniga qadar uning yo‘qolganligi, kamomadi yoki unga etkazilgan zarar;
• tashuvchi tashish shartnomasini bajarishda yo‘l qo‘ygan nuqsonlar yoki o‘zining xodimlari tomonidan ularning xizmat vazifalarini bajarish paytida atayin qilingan xatti-harakatlar;
• yo‘lovchining kuzatuvidv bo‘lgan buyumlarga etkazilgan zarar;
• qiymati e’lon qilingan holda tashish uchun qabul qilingan bagajning, shuningdek yo‘lovchi yonidagi buyumlarning yo‘qolganligikamomadi yoxud ularga etkazilgan zarar;
• qiymati e’lon qilinmagan holda tashish uchun qabul qilingan bagajning, shuningdek yo‘lovchi yonidagi buyumlarning yo‘qolganligikamomadi yoxud ularga etkazilgan, bagaj yoki yo‘lovchi yonidagi buyumlarning yo‘qolgani, kamomadi va ularga etkazilgan zarar – O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari hamda fuqarolik qonun hujjatlarida belgilangan tartibda va miqdorlarda.
Agar tashish bir necha tashuvchilar tomonidan amalga oshirilsa, bagajga keltirilgan ziyon sababi qaysi tashuvchining uchastkasida sodir bo‘lganligi aniqlanmaganda, javobgarlik har bir tashishda qatnashuvchi tashuvchining tashish uchastkasining uzunligiga qarab belgilanadi.

Перевозчик при оказании услуг имеет обязанности и несет ответственность перед пассажиром и законом.
• если пассажиру по какой-нибудь причине запрещен въезд в какую-либо страну и перевозчик вынужден понести расходы, связанные с обратной перевозкой пассажира, перевозчик вправе взыскать с пассажира данные расходы, в том числе за счет неиспользованной части билета;
• платежи, произведенные за перевозку пассажира до пункта, в котором ему запрещен въезд, не возвращаются.
• перевозчик может отправить багаж, прибывший не по назначению, в место нахождения его владельца. При этом перевозчик не несет ответственность за выплату штрафов и других платежей, связанных с багажом, ошибочно отправленным не по назначению;
• перевозчик может от имени владельца представить багаж, владелец которого не найден, невостребованный или ошибочно отправленный багаж к таможенному досмотру, проводимому посредством технических средств контроля, и доставить такой багаж по адресу его отправки;
• при необходимости в присутствии представителей Службы государственной безопасности Республики Узбекистан, Государственного таможенного комитета, а также службы организации перевозок аэропорта открыть багаж, владелец которого не найден, невостребованный или ошибочно отправленный багаж в целях установления его владельца.
Обязанности перевозчика:
• публиковать и доводить до сведения населения (клиентов) маршруты и расписания полетов, тарифы пассажирских и грузовых перевозок, условия предоставления обслуживания в аэропортах и на борту воздушного судна;
• создать условия для временного пребывания пассажиров и их багажа, перелетающих транзитом;
• принять меры для получения транзитными пассажирами, задержанными в промежуточном аэропорту на большее время, чем установлено в договоре перевозки, разрешения покинуть аэропорт в ночное время суток в целях временного расположения на ночлег;
• в случае запрещения въезда пассажиру, доставленному в аэропорт Республики Узбекистан, депортировать его из территории Республики Узбекистан.
Перевозчик несет ответственность за:
• вред, возникший вследствие смерти или повреждения здоровья пассажира при воздушной перевозке, если не докажет, что перевозчиком были приняты все необходимые меры, чтобы избежать вреда, или что такие меры невозможно было принять;
• утрату, недостачу зарегистрированного багажа или причинение ему ущерба с момента принятия его к перевозке и до выдачи принимающему лицу или другому уполномоченному лицу;
• недостатки, допущенные при выполнении договора перевозки, или за умышленные действия, совершенные его сотрудниками во время выполнения своих служебных обязанностей;
• причинение ущерба вещам, находившимся под наблюдением пассажира;
• утрату или недостачу багажа с объявленной ценностью, принятого к перевозке, - в размере объявленной ценности, а если перевозчик докажет, что объявленная ценность превышает действительную стоимость, - в размере действительной стоимости;
• утрату, недостачу или повреждение багажа, принятого к перевозке без объявленной ценности, а также вещей, находившихся при пассажире, - в порядке и размерах, определенных международными договорами и гражданским законодательством Республики Узбекистан.
Если перевозка осуществлялась несколькими перевозчиками и не установлено, на чьем участке багажу причинен ущерб, ответственность устанавливается исходя из длины участка перевозки каждого перевозчика, участвующего в перевозке.